(021)40440322 – 40440323
صادقیه، خیابان کاشانی، بین اباذر و مهران، ساختمان راز، پلاک ۶۱، بلوک B، طبقه دوم، واحد ۲۰۲
(021)40440322 – 40440323
مرکز زیبایی ایریس / تزریقات زیبایی / عوارض تزریق بوتاکس و راه های پیشگیری از آن
مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه

عوارض تزریق بوتاکس و راه های پیشگیری از آن

بوتاکس یک روش تزریقی و غیر تهاجمی و مؤثر برای درمان چین و چروک صورت است. این ماده به عنوان یک مسدودکننده‌ی عصبی عمل می‌کند و با مسدود کردن ارتباط بین عصب و عضله، باعث کاهش فعالیت عضلات صورت می‌شود. در این روش درمانی، میزان ماده و محل تزریق‌ها باید به دقت تعیین شود تا بتوان بهترین نتیجه را به دست آورد. عوارض تزریق بوتاکس معمولاً شامل عوارض کوتاه مدت هستند، از جمله سردرد، خشکی دهان، درد و تورم در منطقه‌ی تزریق، احساس سوزش و درد در منطقه‌ی تزریق و…. عوارض جانبی نادرتر ممکن است شامل سندروم صورت یخ‌زده و افتادگی دائمی صورت باشد که بعد از چند ماه تا چند سال از تزریق بوتاکس به وجود می‌آیند. توصیه می شود در صورت بروز عوارض پس از تزریق بوتاکس، به متخصص اطلاع دهید و در صورت بروز عوارض جدی، بلافاصله به مرکز درمانی بروید.

آیا تزریق بوتاکس عوارض جبران ناپذیری دارد ؟

تزریق بوتاکس معمولاً به صورت موقتی عمل می‌کند و در صورتی که عوارض محتمل را در نظر بگیرید و به دقت و با توجه به شرایط پزشکی و تاریخچه‌ی بیمار، اقدام به تزریق کنید، می‌توانید از بسیاری از عوارض جبران ناپذیر جلوگیری کنید.

در برخی موارد، عوارض جبران ناپذیری مانند افتادگی دائمی پوست  یا سندروم صورت یخ زده ممکن است به وجود آید. برای جلوگیری از این عوارض، بهتر است به یک متخصص با تجربه در زمینه‌ی تزریق بوتاکس مراجعه کنید. همچنین، باید به دقت از دستورات متخصص پیروی کنید و در صورت بروز علائم، بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید.

عوارض کلی بوتاکس در یک نگاه

تزریق بوتاکس یکی از روش‌های موثر در درمان بسیاری از مشکلات زیبایی مانند چین چروک های صورت است، اما همانند هر روش درمانی دیگر، ممکن است عوارضی داشته باشد. برخی از عوارض معمول تزریق بوتاکس عبارتند از:

 • درد، سوزش و یا خارش در محل تزریق
 • تورم و قرمزی در محل تزریق
 • سردرد
 • بی اشتهایی و تهوع
 • درد عضلانی
 • ضعف عضلانی در منطقه‌ی تزریق
 • افتادگی چشم در صورت تزریق در منطقه‌ی چشم
 • تغییر صدا  در صورت تزریق در منطقه‌ی گلو

در صورتی که این عوارض به صورت شدید احساس شود و یا برای مدت طولانی ادامه داشته باشد، بهتر است به متخصص مراجعه کنید.

عوارض بلند مدت بوتاکس

عوارض جانبی بلند مدت تزریق بوتاکس نادر است و بعد از چند ماه تا چند سال از تزریق بوتاکس به وجود می‌آیند. برخی از عوارض جانبی بلند مدت ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • ضعف عضلانی دائمی در منطقه‌ی تزریق
 • افتادگی دائمی صورت به دلیل تزریق بوتاکس در منطقه‌ی گونه‌ها
 • افتادگی دائمی دهان به دلیل تزریق بوتاکس در منطقه‌ی دهان و لب
 • سندروم صورت یخ‌زده
 • در صورت داشتن بیماری پوستی، تشدید آن

بسیاری از این عوارض برای بیشتر افراد رخ نمی‌دهند و در صورت انجام دقیق دستورات متخصص و رعایت مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس، این عوارض جانبی بلند مدت بسیار کمتر اتفاق میفتد. علاوه بر این، پزشکان متخصص در زمینه‌ی تزریق بوتاکس، با رعایت دقیق دستورات و با استفاده از فناوری‌های پیشرفته و بهداشتی، سعی در کاهش این عوارض دارند.

عوارض بوتاکس چیست

سندروم صورت یخ‌زده از عوارض تزریق بوتاکس

سندروم صورت یخ زده یکی از عوارض نادر تزریق بوتاکس است که می‌تواند در برخی افراد پس از تزریق بوتاکس به وجود آید. در این سندروم، ممکن است عضلات صورت به طور غیرمعمول یخ زده و بدون احساس شوند، که می‌تواند منجر به ناتوانی در لبخند زدن، گریه کردن و… شود.

علت این سندروم هنوز مشخص نیست، اما ممکن است به دلیل تزریق بوتاکس به صورت ناصحیح یا به میزان زیادی باشد. این سندروم معمولاً پس از چندین ماه تا چند سال از تزریق بوتاکس به وجود می‌آید و ممکن است برای مدت طولانی باقی بماند.

برای پیشگیری از این سندروم، بهتر در مورد تاریخچه‌ی پزشکی و وضعیت سلامتی با متخصص صحبت کنید و از این روش درمانی در صورتی استفاده کنید که به شما توصیه شده است.

راه های پیشگیری از عوارض تزریق بوتاکس

برای پیشگیری از عوارض تزریق بوتاکس، می‌توانید اقدامات زیر را انجام دهید:

 • مراجعه به متخصص باتجربه: بهتر است به متخصص باتجربه در زمینه‌ی تزریق بوتاکس مراجعه کنید. متخصص باید اطلاعات کافی در مورد وضعیت سلامتی، تاریخچه‌ی پزشکی و نیز وضعیت پوست شما داشته باشد تا بتواند بهترین روش تزریق را تعیین کند.
 • رعایت دقیق مراقبت های لازم: برای جلوگیری از عوارض تزریق بوتاکس، باید به دقت دستورات متخصص و مراقبت های لازم بعد از تزریق بوتاکس را رعایت کنید. همچنین بایداز تزریق بوتاکس در مناطقی که احتمال عوارض بیشتر است مانند چشم، اجتناب کنید.
 • اجتناب از تزریق بوتاکس مجدد در صورت بروز عوارض جدی: در صورت بروز عوارض جدی پس از تزریق بوتاکس، باید به پزشک خود اطلاع داده و در صورت لزوم، بلافاصله به مرکز درمانی بروید.
 • سبک زندگی سالم: رعایت سبک زندگی سالم که شامل مصرف غذاهای سالم، داشتن استراحت کافی، ورزش منظم و کاهش تنش‌های روزمره است می‌تواند به کاهش عوارض تزریق بوتاکس کمک کند.
 • اطمینان از کیفیت محصول: برای جلوگیری از عوارض تزریق بوتاکس، باید از محصول با کیفیت و از شرکت‌های معتبر استفاده شود. بهترین راه برای اطمینان از کیفیت محصول، خرید آن از داروخانه‌های معتبر و متخصصان با تجربه است. همچنین، باید از اینکه محصول به درستی و در دمای مناسب نگهداری می‌شود، اطمینان حاصل کنید.

کلام آخر

بوتاکس یک نوع سم است که با مسدود کردن انتقال سیگنال های عصبی بین عضلات و اعصاب، باعث شل کردن عضلات صورت می‌شود. این ماده برای درمان چین و چروک‌های صورت و برخی مشکلات دیگر استفاده می‌شود. با این حال، تزریق بوتاکس ممکن است باعث بروز عوارض جانبی شود. خونریزی و کبود شدن، درد و تورم، سردرد، افتادگی ابرو یا پلک و… برخی از این عوارض هستند که در صورت بروز شدید باید به متخصص مراجعه نمود. همچنین برای پیشگیری از این عوارض توصیه می شود به بهترین مرکز تزریق بوتاکس مراجعه کنید.

مرکز زیبایی ایریس

کلینیک زیبایی ایریس

مرکز زیبایی ایریس، کلینیک تخصصی پوست و لیزر در غرب تهران
با دارا بودن کادری حرفه ای از متخصصین در زمینه خدمات بسیاری از جمله لیزر موهای زائد به طور تخصصی، تزریق بوتاکس، تزریق ژل و انواع فیلر، مزوتراپی سر و صورت، مزونیدلینگ، کربوکسی تراپی، فیس آپ، پیرسینگ ناف و بینی و گوش و انواع ویزیتهای درمانی پوست و مو برای شما مراجعین گرامی آماده خدمات رسانی می باشد و توانسته به بهره گیری از بهترین دستگاه ها و مواد اولیه در کنار تجربه متخصصین، رضایت مراجعین عزیز را جلب نماید.

برچسب ها:

مقالات مرتبط

عوارض تزریق ژل

عوارض تزریق ژل

عوارض تزریق ژل شامل قرمزی و تورم، عدم تقارن،  کبودی و خارش و حساسیت هستند که احتمال دارد در برخی از افراد بروز پیدا...

آشنایی با تزریق ژل لب روسی

آشنایی با تزریق ژل لب روسی

تزریق ژل لب روسی به منظور ایجاد لب‌های پر و حجیم انجام می‌شود. هدف اصلی از تزریق ژل لب با روش روسی، ایجاد حجم اضافی در...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *